Zagrożenia i szanse dla budżetu państwa na 2024 rok – ekspertyza prof. Krajewskiego dla Kancelarii Senatu

Dyrektor Instytutu Ekonomii dr hab. Piotr Krajewski, prof. UŁ przygotował na zlecenie Kancelarii Senatu ekspertyzę „Zagrożenia i szanse dla budżetu państwa na 2024 rok". Materiał jest dostępny na stronie Senatu RP.

Prof. Piotr Krajewski w przygotowanej analizie wskazuje na zestaw szans i zagrożeń wynikających z przygotowanego kształu budżetu państwa na 2024. Jak pisze we wstępie: 

W mojej opinii ustawa budżetowa na 2024 rok jest optymalnym kompromisem między dążeniem do stabilności finansów publicznych i do długofalowego rozwoju Polski poprzez zwiększone wydatki budżetowe, przede wszystkim na edukację i naukę. Z jednej strony, założony deficyt budżetowy nie jest na tyle wysoki, by zagrozić stabilności finansów publicznych. Mimo wysokiego deficytu budżetu państwa, deficyt całego sektora finansów publicznych (liczony według metodologii unijnej) w 2024 roku ulegnie bowiem zmniejszeniu z 5,6% PKB do 5,1% PKB. Z drugiej strony, niewątpliwą zaletą ustawy budżetowej na 2024 rok jest to, że zapewniono w niej środki nie tylko na finansowanie kosztow- nych świadczeń społecznych zadeklarowanychw kampanii wyborczej, ale dodatkowo zaplanowano zwiększenie tych wydatków, które są kluczowe dla długofalowego rozwoju Polski – czyli wydatków na edukację i naukę. Jest to tym bardziej istotne, że poziom finansowania edukacji i nauki w ostatnich latach był na rażąco niskim poziomie.

Do głównych szans związanych z przyjęciem ustawy budżetowej prof. Krajewski zalicza: 

  1. Wpłynięcie na polepszenie długofalowego poziomu edukacji i nauki poprzez zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli i nauczycieli akademickich o 30%.
  2. Wpłynięcie na polepszenie jakości usług publicznych poprzez zwiększenie wynagrodzeń pracowników państwowej sfery budżetowej o 20%. 
  3. Zwiększenie realnego poziomu wydatków majątkowych mimo napiętej sytuacji budżetowej. 
  4. Pobudzenie gospodarki poprzez zwiększone wydatki budżetowe w okresie relatywnie niskiego poziomu PKB. 

Natomiast największe według prof. Krajewskiego zagrożenia wynikające z przyjęcia ustawy budżetowej to:

  1. Prognoza dotycząca znacznego zwiększenia dochodów z VAT, oparta na niepewnym założeniu dużej poprawy ściągalności. 
  2. Możliwość wzrostu kosztów obsługi długu w przypadku zwiększenia się poziomu stóp procentowych. 
  3. Brak szczegółowych informacji na temat sytuacji finansów publicznych w momencie opracowywania finalnej wersji projektu ustawy budżetowej

Cała ekspertyza dostępna jest na stronie Senatu RP.

 

Materiał: Centrum Rozwoju Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ
Zdjęcie. Maciej Andrzejewski, CKiPR