Logo
Logo

Konkurs „Paradoksy” w ekonomii

Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Ekonomii UŁ organizuje konkurs „Paradoksy” w ekonomii, który jest skierowany do uczniów klas maturalnych. Naszym celem jest pokazanie, że ekonomia jest wszędzie wokół nas i zasady myślenia ekonomicznego mogą być przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Chcemy też zachęcić dzisiejszych licealistów do studiowania w przyszłości tej wspaniałej dziedziny nauki, która pozwala lepiej zrozumieć zachowania ludzkie, zwłaszcza w obliczu wyborów.

Do wygrania atrakcyjne nagrody dla dziesięciorga Autorów najlepszych prac oraz dla ich Opiekunów, między innymi udział w letnim zagranicznym obozie naukowo-integracyjnym Summer School oraz dofinansowania do kursów języka angielskiego. Szczegóły znaleźć można w Regulaminie konkursu.

 

Zadanie konkursowe:

  • Głównym zadaniem Uczestnika jest napisanie eseju dotyczącego zaobserwowanej rzeczywistej sytuacji.
  • Sytuacja ta powinna z początku wydawać się paradoksalna, tzn. nielogiczna lub prowadząca do sprzeczności czy niekonsekwencji. Jednak Uczestnik (z pomocą Opiekuna) ma za zadanie wskazać, że w rzeczywistości sytuacja ta jest racjonalna z punktu widzenia ekonomii, tzn. korzyści przewyższają koszty.
  • Przykłady sytuacji adekwatnych dla Zadania Konkursowego można znaleźć w podręczniku Roberta Franka, Mikroekonomia jakiej jeszcze nie było, w rozdziale pierwszym Myślenie ekonomiczne.

 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy:

  1. Zapoznać się z Regulaminem konkursu.
  2. Wypełnić formularz zgłoszeniowy online.
  3. Przesłać esej konkursowy na adres agata.wieczorek@uni.lodz.pl

 

Czujnie i z zaciekawieniem przyglądajmy się otaczającej nas rzeczywistość i starajmy się dostrzegać rządzące nią mechanizmy – dobry ekonomista musi być dobrym obserwatorem!